slajd01.jpgslajd02.jpgslajd03.jpgslajd04.jpgslajd06.jpgslajd07.jpgslajd08.jpgslajd10.jpgslajd12.jpgslajd13.jpgslajd14.jpg


Czytamy Chłopów non-stop 2015 - informacje

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach to ośrodek kultury powiatu siedleckiego, położony 15 km na zachód od Siedlec, w Gminie Kotuń. Mieści się on w zabytkowym dworze wybudowanym w I połowie XIX wieku dla rodziny Różańskich. 

W 1926 roku dwór wraz z należącymi do niego gruntami zakupiła wdowa po Władysławie Reymoncie – Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy, które otrzymał jej mąż jako Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”.

Za czasów pani Aurelii, dwór przeżywał swą świetność, gdyż żona noblisty była niezwykle gospodarna i zapobiegliwa.

Rozbudowała pomieszczenia dworskie, powiększyła i uporządkowała park oraz wzbogaciła go o nowe, rzadkie okazy drzew i krzewów, które po części dotrwały do dziś.

W roku 1981 dwór przeszedł na własność Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Wówczas rozpoczęto jego gruntowną przebudowę. Dwór przemianowano na Dom Pracy Twórczej i nadano mu nazwę „Reymontówka”. Od 1999 r. właścicielem dworu jest Powiat Siedlecki. 

Dzień powszedni „Reymontówki”, to obecność w niej ludzi związanych z kulturą – muzyków, rzeźbiarzy, malarzy, którzy tu odpoczywają i tworzą. 

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” pełni rolę powiatowego domu kultury, jednak od lat mają tu miejsce także imprezy o zasięgu ponadregionalnym i międzynarodowym. 

W 2015 r. mija 90 rocznica śmierci Władysława Reymonta - rok ten został ogłoszony Rokiem Reymonta na Mazowszu.

Dla upamiętnienia tej rocznicy a także celem promocji twórczości Władysława Reymonta , powieści "Chłopi", czytelnictwa , ziemi siedleckiej oraz ośrodka kultury -  Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach planujemy zorganizowanie imprezy pod nazwą :

 

Czytamy „Chłopów” Non Stop !!!

Zamierzamy ustanowić rekord Świata ( jeszcze takiego nie ma - z zapisaniem w księdze Rekordów Guinness'a ) w czytaniu powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta  bez przerwy.

Czytać będą aktorzy , politycy , samorządowcy , dziennikarze, sportowcy, nauczyciele , uczniowie , pracownicy fizyczni i umysłowi – wszyscy , którzy przyjmą nasze zaproszenie, a dla których ważny jest dorobek twórczy Władysława Reymonta. Chcielibyśmy aby pierwszy czytał Wicepremier Piechociński, a kończył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Czytamy dzień i noc do skutku – potrwa to 3 dni i 3 noce. Jedna osoba czyta maksymalnie pół godziny i następuje zmiana ( wszystko zależy od tego ile osób nam się zgłosi ). Jedna osoba może czytać kilka razy. Tylko ochotnicy. Czytający przebywa w dużej sali dworu , przy komiku – nagłośnienie jest w dworze i na zewnątrz.

 

Patronat medialny i transmisje: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki,  inne stacje radiowe , tv, prasa.

Termin – 1 - 4 października 2015 r.

 

Rozpoczynamy 1.10. o godz. 12.00 i przewidujemy zakończenie 4.10. około południa.

 Wśród osób i instytucji, które się już zgłosiły są :

- pracownicy Starostwa Powiatowego w Siedlcach,

- KRUS Siedlce,

- departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego,

- Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach,

- Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Cisiu Zagrudziu,

- Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Brama"

- Gimnazjum w Kotuniu

- Siedlecka Grupa Literacka Witraż

- Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach,

 

osoby indywidualne m. innymi:

- Wicepremier Janusz Piechociński

- Bożena Żelazowska - Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 

- Zygmunt Wielogórski – Starosta Siedlecki

- Ireneusz Kozłowski: trener, zawodnik, hodowca, dwukrotny medalista Mistrzostw Polski w powożeniu zaprzęgami dwukonnymi, drużynowy wicemistrz Świata 

 

Zgłoszenia dokonujemy na adres e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. w terminie do 30.06.2015 r. 

O zakwalifikowaniu do czytania decyduje kolejność zgłoszeń.